In de Gezondgids van augustus 2018 las ik een artikel met de kop: ‘Eten voor 20,- per week: het kan echt.’ Nou las ik een tijd terug het blog van Aad Actief, die 1 jaar van 50,- per week met man en twee kinderen rondkwam. Daarom was ik wel benieuwd hoe dat dan moest van 20,- per week! Het leek me wel weinig. Maar inmiddels heb ik begrepen dat het gaat om 20,- p.p.
Eten voor 20,- per week p.p.
Het is voedingswetenschapper Corné van Dooren die zegt dat je gezond en milieuvriendelijk kunt eten voor 20,- per week. Dan eet je weliswaar heel sober, maar je kunt nog best elke dag wat anders eten volgens van Dooren. Bovendien is het net zo gezond als het beroemde mediterrane voedingspatroon. Dat klinkt goed. Niet alleen ben je goedkoper uit, je leidt er een gezond leven door, én het is beter voor het milieu. Laten we eens kijken hoe je dat eten voor 20,- per week voor elkaar kunt krijgen volgens van Dooren! In het artikel staan de volgende 5 tips.
Eten voor 20,- per week: 5 dingen die je dan moet doen
- Minder vlees eten: maximaal 70 gram vlees per dag nemen. Vervang twee tot drie keer per week vlees met vis, peulvruchten, soja of noten. Dit pas ook nog eens bij duurzaam consumeren.
- Vervang roomboter voor zonnebloem- raapzaadolie: dat is goedkoper, gezonder en duurzamer zegt van Dooren.
- Eet Hollandse pot! Dit vind ik een leuke : ) We wonen tenslotte in Nederland, dus best leuk dat onze nationale pot blijkbaar goedkoop en gezond is.
- Drink minder alchohol. In ieder geval niet meer dan 1 glas per dag.
- Weg met kant-en-klaar. Hieronder vallen dingen als knakworsten, bewerkte vleeswaren, diepvriespiza’s, taart, gebak, frisdrank, snoep, chips, sausmixen in pakjes en zakjes en potten. Dit past overigens ook bij een duurzaam leven met minder plastic.
N.B. Koffie en thee mag je gewoon naar wens blijven drinken.
Mijn conclusie over eten voor 20,- per week
Aangezien het Aad Actief goed lukte om van 50,- rond te komen met 4 personen lijkt me eten voor 20,- per persoon per week ook best te doen. Het zou leuk zijn als er naast de 5 algemene tips ook een menu was gegeven.
N.B.
Op Foodlog staat een kritische post over Corné van Doorens advies. Het leuke is dat hij zelf in de comments ook terug te vinden is met zijn reactie!
Lees ook mijn post over duurzaam bezig zijn met je koopgedrag!
Tip: ik heb de Lifesum app ontdekt! Hij is gratis en geeft informatie over hoe gezond bepaald voedsel is!
Wat vind jij van eten voor 20,- per persoon per week?
alexa
In theorie zou het moeten lukken, maar ik koop soms ook ongezondere dingen, je moet ook genieten. Wel doe ik bovenstaande tips al..
wil
tuurlijk kan dat.zeker als je er nog een flinke moestuin bij hebt grijnzzzzzzzzz
Vlijtig Liesje
Ja een flinke moestuin doet vast wonderen Wil!
Marieke
Voor 20 euro pp per week eten lukt ons zeker. Wij zijn altijd zo’n beetje 100 euro kwijt voor onze totale weekboodschappen. Maar de prijzen zijn wel weer flink verhoogd, dus ben benieuwd of het ons nog gaat lukken.
Vlijtig Liesje
Ik heb tot dusver de prijsverhoging zelf nog niet zo heel erg gemerkt. Ik ben benieuwd of dat nog gaat komen.
Bianca Schrijft
Zet geven wij veel minder uit aan eten door ons te laten leiden door bv de bonus van de AH. Je kunt echt veel besparen op die manier. Ik denk dat wij ook wel aan ongeveer €20,- pp zitten per week. Drinken dan niet meegerekend, dan gaat het richting de €30,-.
Vlijtig Liesje
Ik koop ook altijd graag wat in de aanbieidng is Bianca. Zo aten we deze week om die reden bloemkool en witlof.
Laura
Wij koken hier voornamelijk vlees-vrij én met seizoensgroenten (gisteren bijvoorbeeld Groene Linzen met Pastinaakpuree gemaakt) en dat scheelt wel enorm in prijs! Goede tips!
Vlijtig Liesje
Ik dacht ook dat vlees vrij eten goedkoper was, maar een paar vegetarische burgers die ik kocht waren toch wel duurder dan runder hamburgers viel me op.
Marrian
Onze grootste kostenpost zijn de groenten en fruit, gemiddeld 70 euro p w voor 2 pers
Wij eten in feite eenvoudig, gevarieerd, weinig vlees, vrijwel alleen pure en onbewerkte producten.
Er hoeft hier veel niet te worden gekocht in de zin van koek, snoep, limonades, sappen, ships etc.
Vlijtig Liesje
Groentes vind ik altijd de investering wel waard omdat ze zo gezond zijn.
Irene
Leuk om te lezen! Ik probeer nu van € 50 per week te eten met m’n twee kids (grote eters!). Dat is best te doen. Veel vegetarische gerechten met allerhande bonen, wraps, maar ook aardappelen zijn heel goedkoop.
Felice Veenman
20 euro pp per week ? dat moet makkelijk lukken! Door alle voorbehandelde en voorgesnede zaken te laten staan, bespaar je echt!
liesbet
Wij hebben een gemiddelde maandelijkse uitgavenkost van 165 euro voor huishoudelijke aankopen, gezin van 2 personen.Komt dus neer op 41.25 euro per week voor ons beiden dus iets meer dan 20 euro per persoon.
Ik moet wel zeggen dat in onze maandelijkse uitgaven ook veel aankopen zitten die in aanbieding staan en die ik op voorhand koop net omwille van de goedkope prijs. Ik heb dus een vrij grote voorraad aan niet bederfbare voedingsmiddelen, bederfbare producten worden tijdig verbruikt en groenten, vlees, vis uit aanbiedingen worden diepgevroren voor later gebruik.
Kinderen en kleinkinderen eten ook regelmatig warm of boterhammen mee en dat lukt allemaal binnen ons uitgavenpatroon.
We hebben wel een vrij grote groententuin en in de oogstperiode moet ik zelden groenten kopen. Het teveel aan oogst wordt ingevroren en/of uitgedeeld aan de buren
Vlijtig Liesje
Super dat je in de oogstperiode helemaal uit je groentetuin kunt eten Liesbet!
Thuismoeder van 3
Dat zou prima moeten lukken lijkt me! Wij leven met 5 personen, waarvan er 1 in de luiers op €65 per week. En ja, we eten gezond, en een stuk minder troep ;)
Leontine
Vlees vervangen door vis of noten zal het niet goedkoper maken, wel gezonder.
Vis en noten zijn best duur tenzij je vissticks koopt maar die zijn dan weer niet gezond.
Xarifa
Ik ben wel benieuwd, hoe is het jou bevallen? Klinkt namelijk als een hele uitdaging!
Tania
Dat lijkt mij wel een hele uitdaging. Heb je het zelf ook al getest?
Greet
Kan makkelijk,met seizoensgroenten en zonder pakjes&zakjes koken.Deze week had ik winterwortels,2 knolselderij,prei en spitskool voor vijf euro, en at 2 x hutspot, 1x ovengeroosterde winterpeen en selderij, 2x erwtensoep(prei,selderij en wortel), en 2x bami-achtig iets, met zelfgesneden bamigroenten van prei,wortel en spitskool.
De hutspot maakte ik met knolselderij ipv aardappels.Ik heb nog restjes erwtensoep en bami over, en halve spitskool. Voor de hutspot gebruikte ik ui uit de voorraad. Van klein restje hutspot maakte ik toen de oven toch aanstond een hutspotmuffin voor de lunch.
Vlijtig Liesje
Wat leuk een hutspot muffin! Hoe maak je dat precies Greet?
Lizzie
Dat is idd best wel goed te doen. Ik eet vaak buitenshuis of met anderen, dus t is elke week weer anders haha.
Ilona Dekker
In principe moet het kunnen denk ik maar ben ervan overtuigd dat de prijzen bij de supermarkten nog wel zullen stijgen. Vrijdag waren de verse pastakussentjes en de pastasaus Euro 2,03 en in de bonusfolder van deze week kost hetzelfde 2,05. Lijkt weinig maar als dat met alle producten zo gaat…De supermarkten liggen nu inderdaad onder een vergrootglas maar ik denk dat de prijzen over een week of wat (als (bijna) iedereen de BTW verhoging vergeten is) verhoogd worden. Buiten de supermarkten kost de kapper nu ineens Euro 22,00 i.p.v. 19,95 en dat is dus geen 3%…Van Eneco kregen wij een mail dat het verstandig is om het termijnbedrag op te hogen omdat er Euro 39,00 belastingen bijkomt….En zou zijn er nog veel meer verhogingen waardoor je loonstrookje eind januari niet voldoende is om alles op te vangen. Maar goed ik dwaal af eerst maar dat eten voor Euro 20,00 p.p.
Vlijtig Liesje
Die verhoging van de kapper is inderdaad best hoog Ilona. Afgelopen maandag vielen de kosten voor de weekboodschappen me mee. Ik benieuwd of dat zo blijft.
"Hanneke"
Ik weet (haast) zeker dat je dat alleen maar lukt als je met meer mensen eet. € 20 per week per persoon is voor een alleenwonende / alleenetende denk ik niet of nauwelijks te doen.
johmar
Ben ik niet helemaal met Hanneke eens, het vraagt wel een goede voorbereiding en vooruitdenken. Ik ben ook alleen en koop groente en fruit bij de groenteboer. Ik maak combinaties , zoals kippensoep die ik maak van het water waarin ik de kip voorgaar voor mijn curry. Bovendien maak ik grotere hoeveelheden en vries daarvan een persoonsporties in. Eten wat langere tijd op moet staan gaar ik verder in mijn hooimadam. Bovendien gebruik ik alles van mijn groentes want de stronken van bijv. bloemkool en broccoli kun je ook prima eten , die snij ik klein en die gaan dan in mijn pastasaus. Schillen van groentes en minder uitziende stukken kun je prima gebruiken om bouillon van te trekken.
Joost Poppinga
Ik dacht direct lezen! €20,00 per week voor een gezin. Blijkt het per persoon te zijn. Wij geven met z’n tweeën € 60,00 uit. Het kan blijkbaar nog €20,00 goedkoper.
Anja
Jammer dat er inderdaad geen recepten bij zitten, dat zou het een stuk makkelijker maken. Ik denk dat 20 euro p.p. heel erg haalbaar is.
Maia
Wij hebben een boodschappenbudget van 45 per week voor 2 volwassenen en een peuter. Dat is inclusief alles, dus eten, drinken, wasmiddel, kattenvoer. We eten plantaardig en deels biologisch, veel groente en fruit.
Dat komt dus wel redelijk overeen met die € 20,- per persoon per week. En wij eten er prima en luxe van :)
Joannes
Het is afhankelijk van de situatie, maar als het moet kan alles. Op het einde van de zaterdagmiddag markt gaan heel veel groente en fruit weg tegen dumpprijzen. Afgelopen zomer kocht ik 2 kisten tomaten a 1 euro per kist. Die gaan in een grote ketel en daar maak ik kant en klare spaghettisaus van in gebruikte en gesteriliseerde glazen conservenpotten. Datzelfde deed ik met een kist aardbeien voor 2 euro waar ik jam van maakte. De Aldi bij mij in de wijk vind je enkele malen per week afgeprijsd braadvlees. Min 50% vanwege de THT datum. Een andere supermarkt doet dat ook met kaas. Een blok oude kaas geef ik geen € 8,50 aan uit. Wel voor € 4,25. Daar leg ik dan graag een voorraadje van aan. Stoof- en stamppotten zijn lekker en goedkoop. Zeker als je voor 2 dagen kookt. Brood, tijgerbrood wit, koop ik voor € 0,99 bij de Aldi. Daar geef ik uit principe geen € 3,- voor uit bij de warme bakker. Chocoladerepen koop ik nooit. Wel chocolade Sinterklaasletters. Twee jaar geleden waren ze net na Sinterklaas afgeprijsd naar € 0,25. Daar neem ik er dan rustig 100 van mee. Datzelfde doe ik ook na Kerstmis met kerstkransjes en koekjes. Dat scheelt echt enorm en je doet er erg lang mee.
Ik ben iemand die heel principieel inkoopt. Wat in mijn ogen te duur is laat ik gewoon liggen. Niet omdat ik het niet kan betalen, maar gewoon omdat ik winkelen op deze wijze heel erg leuk vind. Bovendien weet ik na 50 jaar gewerkt te hebben dat geld erg schaars is. Vandaar dat ik er zuinig mee om ga. Natuurlijk geef ik ook geld uit aan wat luxere producten, gewoon omdat het kan. Maar als het echt zou moeten verwacht ik met circa € 10,- voor eten rond te kunnen komen.
Van de andere kant ben ik ook wel weer heel erg royaal. Vooral als het om dingen voor in huis zijn zoals leuke dingen voor in mijn keuken. Dat zijn dan weer dingen waar ik van kan genieten.
Vlijtig Liesje
Wauw een hele kist tomaten voor maar 1 euro! Dat is echt een koopje. Past die grote ketel dan op je fornuis Joannes?
Ik ben wel benieuwd naar je keuken. Wat voor leuke dingen staan daar bijvoorbeeld in?
Joannes
De oorspronkelijke keuken hebben mijn voorgangers een woonkeuken van gemaakt Nicol. Heel gezellig met een Brabantse plattebuiskachel, een paar fauteuilles en een televisie op een dressoir. Koken werd in de aangrenzende bijkeuken gedaan. Het wordt mijn laatste project wat ik helaas steeds weg schuif. In elk geval gaat de bijkeuken in de toekomst alleen nog maar dienst doen voor de wasmachine en de koelkast. De woonkeuken zal op termijn in zijn oorspronkelijke staat terug gebracht worden in jaren dertig stijl zodat alle beter tot zijn recht komt. Het belangrijkste, een prachtige houten keuken uit die tijd, ooit gemaakt door een meubelmaker heb ik al. Al moet ik deze wel nog op maat maken. Daarop komt een aanrechtblad in dezelfde kleur en steentjes als de granito vloer. Leuke dingetjes? Een aantal petroleumstellen die ik ook gebruik, jaren vijftig radio. Een Berkel snijmachine en enkele leuke weegschaaltjes. Verder heb ik een pannen tic. Zes zwarte gietijzeren Staub pannen. Een serie DeBuyer koekenpannen van 15 t/m 38 cm. De profi pannenset van Fissler en op een na, alle messen van Robert Herder. Mijn keukentafel is een groot slagershakblok, ideaal om deeg op te kneden. Een jaren vijftig gasfornuis is ook aanwezig. Al overweeg ik om deze ook in de bijkeuken te plaatsen. Mijn voorkeur gaat uit naar een kolengestookt fornuis met oven in plaats van de huidige plattebuiskachel. Spullen genoeg dus, eigenlijk teveel om te plaatsen. Ik ben blij dat mijn keuken drie meter hoog is en ik kan smeden, dus veel kan dan de hoogte in met de juiste rekjes, haakjes en katrolletjes. Al zal mijn poetsvrouw me dat niet in dank afnemen, want die klaagt nu al over al de spullen die ze moet afstoffen. Alleen de juiste antieke tegeltjes op de kop tikken verloopt moeizaam. Als ik die heb ga ik beginnen.
izerina
Het lijkt me moeilijk. Veel fruit is dan niet te betalen. Nu weet ik,dat je ook op een winterwortel kan knabbelen. Ook noten zijn duur en goede kaas/eieren. Misschien als je tijd/energie hebt om naar de markt of een boer te fietsen?
VeggieMo
De link naar Foodlog kan ik niet lezen.
Ik denk dat ik een heel eind zou komen, maar het is hier lastig vanwege glutenvrije dieten. Ik koop weinig dieetproducten, maar het is nog steeds erg duur. Een brood kost 3 euro (kun je vergelijken met een half gewoon brood en dan heb ik nog een voordelige soort). Crackers kosten minimaal 1,35.
Verder kan ik me er goed in vinden. Noten bij het avondeten hoeft niet duur te zijn. Je kunt een handje pinda’s over de nasi strooien. Of een gebakken eitje.
Ik heb drie mannen hier en dat zijn grote eters. Jongste zoon en ik moeten glutenvrij. Ik besteed ongeveer 110 euro per week aan voeding en dat vind ik ook al heel netjes. Binnenkort zal het sowieso lager worden want oudste zoon heeft de sleutel van zijn appartement gekregen en gaat volgende maand het huis uit. Spannend! Al zal ik het vast niet kunnen laten om regelmatig wat eten voor hem in te vriezen. Vooral dingen waar hij gek op is en die veel werk zijn zoals Ethiopische zoete aardappelstoofpot. Kan hij op drukke dagen wat uit zijn vriezer halen.
Zal voor mij best wennen zijn dat hij het huis uit gaat, maar ik vind het zo fijn voor hem. Ook zal het wennen zijn dat ik minder hoef te koken. Ik ben niet zo goed in het schatten van hoeveelheden. Soms wordt er meer, dan weer minder gegeten. Jongste zoon eet elke dag twee keer warm, ik soms ook (als ik weer eens teveel gekookt heb). En er kan dus altijd onverwachts iemand mee eten :-)
Vlijtig Liesje
Dat is een grote verandering VeggieMo, dat je zoon gaat uitvliegen! Ik ben benieuwd hoe je het gaat ervaren.
Josan
Er is een hele tijd geweest dat ik voor niet meer dan 35 uit gaf per week voor 5 personen. Daar zaten dan nog wel bewerkte producten in. Dus als ik 20,- per persoon per week zou eten, zou ik uitkomen om 100. Dat is voor mij een heel ruim budget. Niet omdat ik het niet betalen kan, maar zoveel geef ik gewoon nooit uit.
Vlijtig Liesje
35 euro voor 5 personen is knap zeg!
Kreanimo
Mooi bedrag om mee rond te komen.
Ik geef meer uit dan dat. Maar misschien moet ik het eens proberen!
Rory
Poeh. Ik zou daar eens goed naar mogen kijken. Zeker nu het juist nodig is. Sinds de vegan week (challenge) voor Koffietijd let ik toch wat meer op en eten we sowieso al amper vlees. Maar nu let ik ook op de bewerkte vleeswaren. Vis eten we al een keer per week. Zou wel vaker mogen. Vegetarisch ook wel. Vegan is een stap te ver voor mij. Ik las in de comments over de bonus aanbiedingen bij AH. Daar let ik ook op. Ik probeer – in het kader van #naarbuiten – wat vaker boodschappen te doen en die lopend te halen. Toch halen we nog een keer per week – in het weekend – de grote boodschappen.
Vlijtig Liesje
Welk type vis eet je dan Rory? Bij mij is het meestal zalm. Vissticks tellen helaas niet mee heb ik geleerd ; )
kiki hasselton
ik probeer altijd zo gezond mogelijk in te kopen, maar soms belandt er wat lekkers in mijn mandje. zo maar, ineens. ;-)
Vlijtig Liesje
LOL. Ik snap wat je bedoelt Kiki…
Nadia
Wij moesten vorig jaar even goed de riem aansnoeren. Ik heb toen goed naar ons boodschappenbudget gekeken en dat vastgesteld om 65 euro voor 2 volwassenen en een peuter (in de luiers). Het kon niet anders… Maar, het lukte prima! We hebben het nu weer wat ruimer, maar let nog altijd heel goed op de boodschappen!
Vlijtig Liesje
Fijn dat het prima lukte Nadia. Op basis van de ervaringen van Aad Actief zou het ook inderdaad moeten kunnen.
Trudy
Daar is echt vraag naar: lekker en mooi voor minder.
En minder vlees is zowiezo goed!
Dhini
Wat goed bezig! Het lijkt mij moeilijk om te doen maar misschien is het leuk om een keertje te proberen.
Gabrielle
Een goed doel, ik doe ook erg mijn best om steeds meer te vlees te vervangen en dergelijke.
Stefan
€20 euro p.p.p.w. lukt mij ook goed!
Ik ben zelf volledig veganistisch. Hoewel mensen vaak denken dat dit extra duur zou zijn, is het in mijn ervaring vaak veel goedkoper. Het ligt er maar aan hoeveel vleesvervangers etc. je koopt.
Daarnaast is het ook een wereld van verschil of je bij de AH of bijv. de Lidl/Aldi je boodschappen doet. Valt mij toch vaak op dat ik bij de Lidl vaak een hele boodschappenkar heb, waar ik bij de AH anderhalve tas vol heb.
Vlijtig Liesje
De Lidl kan zeker voordelig zijn. Alleen al hun verspakketten zijn inderdaad een stuk goedkoper heb ik gemerkt.
MC Kleuver
Wat een inspirerend artikel. Daar ga je toch even over nadenken. Dinsdag heb ik zelf gekookt voor €10. Dat is dus €2,50 p.p. Dat zou betekenen dat ik voor €17,50 heb gekocht. Maar goed, dat is alleen het avondeten haha.
Vlijtig Liesje
Wat had je gemaakt Mc Kleuver?
Anjuli
Ik eet geen vlees en geen zuivel dus op dat vlak zit ik al goed. Daarnaast drink ik ook weinig tot alcohol in huis en koop ik amper tot nooit kant-en-klaar. ???? Ja leuk om te zien dat ik zuinig eten koop.