Project Natuurlijke tuin 🌿: Waarom we stoppen met gras maaien

natuurlijke tuin

Nadat ik vorig jaar het boek Natuurlijk tuin las, raakte ik er steeds meer van overtuigd dat we het gras in onze tuin niet langer moesten maaien, maar laten groeien. Maar ik vond het wel een beetje eng om te doen, want wat als onze tuin ‘out of control’ raakt?!  Hoe dan ook, we hebben de knoop doorgehakt en we gaan het doen! Of liever gezegd: we gaan voortaan het gras niet meer doen.

Natuurlijke tuin project

Inmiddels is al heel wat keertjes ons gras NIET gemaaid! En dat is te zien. Ik merkte op tegen mijn man:

‘Als we niet voor een natuurlijke tuin gingen, dan zou ik nu zeggen: ‘Het gras moet echt nodig gemaaid worden.’

Ik houd mezelf voor dat ik duidelijk de culturele norm: ‘Een niet gemaaide tuin is een slordige en verwaarloosde tuin,’ heb ingeslikt. Ik blijk gevoelig voor de esthetiek van een glad gemaaid gazon waarop je zou kunnen biljarten.

Milieucentraal: Minder maaien is minder leven

Op de site van Milieucentraal zijn ze ook positief over minder gras maaien. Volgens hen verdwijnen bloemen iedere keer dat je het gras maait. Andere voordelen zijn volgens Milieucentraal minder mosgroei, en je gras kan beter tegen droge periodes waardoor je minder snel van die gele plekken in je gazon krijgt.

Kleur en fleur in de tuin

Een tuin kan mij niet gekleurd genoeg zijn. Hoe kakelbonter, hoe beter. Op dit moment groeien er gele paardenbloemen in het gras van ons gazon:

natuurlijke tuin bloemen

En deze parmantige paarse bloemetjes die op boompjes lijken groeien ook enthousiast :

natuurlijke tuin gras

Natuurlijke tuin en behaarde benen

Volgens mij kun je het vergelijken met behaarde benen. Het is natuurlijker om de haren op je benen gewoon te laten groeien, maar toch grijp ik regelmatig naar mijn epilady om ze grondig uit te rukken omdat ik haar op mijn benen ‘niet mooi’ vind.

net gazon
Zo heurt het.

Tot slot

Onze natuurlijke tuin project blijkt een pittige strijd met ingeslikte waarden en normen! Gelukkig ben ik erg gemotiveerd, want zo’n natuurlijke tuin scheelt een boel werk ; ) Spannend vind ik het wel, maar wat is het ergste dat er kan gebeuren? Dat we een verwilderde tuin krijgen. En daar is dan ook wel weer aan te doen. Maar ik hoop op een prachtige natuurlijke tuin vol verrassingen van Moeder Natuur.

Similar Posts

13 Comments

  1. Wat een goed plan, minder werk en meer natuur in je tuin.
    Maar wat jammer, dat er net onder je pleidooi voor een meer natuurlijke tuin, een advertentie staat voor Roundup, glysofaat om het onkruid te bestrijden.
    Groet Mariëtte

  2. O wat leuk, laat maar weten hoe het gaat, ik ben benieuwd! Wij (d.i. mijn man) maaien het gras wel, maar niet zo heel erg kort, en mijn man maait regelmatig om een stuk met boterbloemen of andere bloemetjes heen en laat ze staan totdat ze zijn uitgebloeid. Er zit ook een mol bij ons (of meerdere?) waardoor het nogal hobbelig is hier en daar. Dus ja, echt ‘netjes’ is het niet. Maar wel mooi met al die bloemetjes, vinden wij.

  3. Ik vind het een heel goed idee. Je bezorgt jezelf een stuk minder werk én er gaat ook nog eens van alles bloeien daar in dat gras.

  4. Ik hou zo van zo natuurlijk mogelijk. Ik heb expres madeliefjes en paardenbloemen laten groeien in ons kleine grasveld en nu laat ik de cavia’s erop los om te maaien. Scheelt weer in groenvoer kopen en het is een heel leuk gezicht die grasmaaiertjes. En wat benen scheren betreft; vrouwen met haren op benen en oksel vind ik vreselijk. Ik hou van vrouwelijke vrouwen en daar horen in mijn denkwijze geen haren op benen bij. Geniet lekker van je wilde tuin.

  5. Heb helaas geen tuin maar hierbuiten komt de onrustzaaier zoals ik die noemt veel te veel het gras wegmaaien. En dat is inderdaad jammer want er zitten ook mooie bloemetjes tussen. Die zenegroen zijn heel mooi die je liet zien op foto. Tenminste ik denk dat die het zijn. Mooie foto’s bij je schrijven.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.