Huishoudelijke klussen en de zin van het leven

Last updated on July 26th, 2023 at 02:18 pm

huishoudelijke klussen

Het huishouden is berucht om het feit dat het eindeloos doorgaat. Zelfs als het je lukt om ‘klaar’ te zijn, dan duurt dat nooit lang. Want zelfs al ga je roerloos op een stoel zitten, dan nog zal er stof neerdwarrelen.

Omdat in een huis wordt geleefd, is er automatisch huishoudelijk werk.

Hoe ik anders ben gaan denken over het huishouden

Ik ben opgegroeid het idee dat huishoudelijk stom is, en een noodzakelijk kwaad dat je indien mogelijk moet uitbesteden. Maar inmiddels ben ik toch wat positiever gaan denken over het huishouden. Dat komt onder andere door het boek Huishouden, de zorg voor het leven van Monique Wortelboer. En ook Flylady heeft mijn idee over het huishouden verandert.

En last but not least, ben ik het huishouden positiever gaan zien door mijn eigen ervaringen. Zo heb ik ontdekt dat de boel eens flink opruimen kan opluchten en een sombere stemming verdrijven. En tijdens het afstoffen van de meubels maak je even contact met je bezittingen en je (t)huis.

Elf jaar geleden schreef Anoeska van Essen onderstaande post voor Huisvlijt. Ze beschrijft hoe ze terwijl ze het huishouden soms bevangen wordt door een gevoel van somberheid.

Huishoudelijke klussen en de zin van het leven

door Anoeska van Essen

Misschien hebben veel mensen wel een hekel aan het huishouden omdat sommige klusjes zo ontzettend stom zijn.’ Dit bedacht ik terwijl ik bezig was met een cocktailprikker aangekoekte pluizen uit het rooster van de wasdroger te halen. Niet dat een cocktailprikker daar zo supergoed voor werkt, maar beter dan een oude tandenborstel. En zeker beter dan het borsteltje van de stofzuiger is mijn ervaring (ik hou me aanbevolen voor tips voor het gouden instrument voor deze klus).

Mijn gedachten dwalen af

Terwijl je dan zo bezig bent met een tijdrovend karwei waarvoor niemand je gaat bedanken – ‘Wauw, mama, wat is de binnenkant van de wasdroger mooi schoon!’ , hoor je ‘m al? – maar dat toch moet gebeuren (rampscenario: de droger vliegt in brand* en het huis brand af, gezin komt jammerlijk om in de vlammen en hoofdschuddend stelt men vast dat dit toch niet had hoeven gebeuren als moeder maar de wasdroger had onderhouden zoals in de gebruiksaanwijzing staat) dwalen je gedachten vanzelf af.

En nog verder af.

Voordat je het weet duikt daar de zin van het bestaan in het algemeen en je eigen bestaan in het bijzonder op, en daar word ik meestal niet vrolijker van.

Somber

Nu weet ik wel dat ik niet de meest luchtige persoon op aarde ben, maar toch denk ik dat als ik daar last van heb, er waarschijnlijk meer mensen last van hebben. Van dat je gaat nadenken tijdens domme klusjes bedoel ik, en dat je daar dan wat somber van kan worden. Daarom heb ik nu even pauze genomen om het van me af te schrijven. Dat helpt altijd goed, helemaal als je bedenkt dat anderen zich misschien in jouw ellende zullen herkennen. Gedeelde smart is halve smart, toch?

Zingen helpt

Straks ga ik weer verder, maar dan ga ik niet meer nadenken. Dan ga ik lekker zingen. Schijnt ook heel goed te zijn voor de doorbloeding van allerlei innerlijk organen trouwens, zingen. Je kunt er in ieder geval niet bij nadenken en je wordt er vrolijk van. En als ik klaar ben roep ik man en kinderen om te komen juichen voor mijn werk. Zo, ik ga weer aan de slag.

Bedankt voor het luisteren.’

Hoe ervaar jij het huishouden?

*Droogtrommel pluis waarom het zo gevaarlijk is.

37 Comments

  1. Ik woon dan nog bij mijn ouders maar sommige klusjes zoals vegen etc vind ik niet zo erg, afwassen vind ik echt vreselijk

  2. Ik woon nog thuis dus doe lang niet alles maar sommige klusjes vind ik echt kut.. maar vegen en dweilen etc vind ik dan wel weer leuk

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.