Kookstress: heb jij er last van?

Last updated on May 27th, 2024 at 11:00 am

kookstress

In de krant las ik dat 1 op de 3 Nederlanders last heeft van kookstress!

Kookstress!

Een paar cijfertjes:

  • 1 op de 5 mensen voelt in de supermarkt paniek bij het zien van alle keuzemogelijkheden.
  • 30% rijdt met het winkelkarretje rond zonder enig idee wat hij of zij die avond eens zal gaan koken.

Als ik dat zo lees denk ik: ‘Geen wonder dat maaltijden laten bezorgen zo populair is!’

Waar komt die kookstress vandaan?

Waar komt die kookstress nou vandaan? Uiteraard hebben ze een expert gevraagd om een verklaring. Lizet Kruyff (Culinair historicus) vertelt dat tot vlak voor de Tweede Wereldoorlog vrouwen niet zelf hoefden te koken. Daar hadden ze ‘een meisje’ voor. Maar na de oorlog gingen jonge vrouwen liever wat anders doen dan ergens in een dienstje gaan. Noodgedwongen moesten vrouwen zelf gaan koken. Maar destijds hoefde je veel minder zelf te bedenken wat je eens zou koken.

Woensdag was gehaktdag, vrijdag visdag en het algemene motto was: ‘Eten wat de pot schaft en niet zeuren!’

Anno 2017 zijn er volgens Lizet Kruyff vrouwen die maar liefst 3 verschillende maaltijden op een dag maken, omdat de kinderen het anders niet lusten. Geen wonder dat je dan kookstress krijgt.

Zelf denk ik dat onze volle agenda’s, en het feit dat vaak beide partners buitenshuis werken ook een rol spelen bij kookstress. Lees in dit verband ook mijn post over meal preppen als oplossing.

Hoe kom je van kookstress af?

Ik kan me over best veel dingen zorgen maken, maar van kookstress heb ik gelukkig totaal geen last! Niet omdat ik zo’n geweldige kokkin ben, maar omdat ik een prima methode heb. Op maandagmorgen maak ik op basis van de aanbiedingen een weekmenu, en doe vervolgens de boodschappen voor de hele week bij de supermarkt. Dat weekmenu schrijf ik op en hang ik op het schoolbord in de keuken. Geen centje pijn!

Lizet Kruyff geeft ook nog een aantal tips tegen kookstress:

  1. Ga niet proberen te koken voor ieders smaak: laat ze eten wat de pot schaft.
  2. Voorkom dat je huisgenoten steeds lopen te snacken, waardoor ze vervolgens je avondmaaltijd niet meer blieven.
  3. Zorg voor een goede planning.
  4. Laat je niet gek maken door de tegenstrijdige nieuwsberichten over wat wel en niet gezond is. Kook gewoon gevarieerd.
  5. Leg de lat voor jezelf niet te hoog. Je kunt best erwtensoep serveren aan vrienden zegt Lizet.

Meer tips tegen kookstress vind je op de site van het AD.

Conclusie over kookstress

Kookstress is een fenomeen van deze tijd. Door de enorme keuzemogelijkheden, de grote inbreng van kinderen en ons drukke bestaan kan koken voor stress zorgen. Persoonlijk denk ik dat een goede planning de beste oplossing is voor kookstress. Dat, en vooral de lat niet te hoog leggen.

Wat vind jij van kookstress?


Discover more from Huisvlijt

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Similar Posts

35 Comments

  1. Hier geen kookstress en inmiddels ook geen boodschappenstress meer. De boodschappen worden gratis bezorgd door de supermarkt. De pubers eten wat de pot schaft. En dat is toch nooit goed ;) Als ze het niet lekker vinden dan hebben ze pech. Twee keer per week koken zij en dan heb ik niets in te brengen. Als ik gasten krijg vind ik het leuk om te koken. Niet te ingewikkeld. Maar het kan ook een avondje worden dat iedereen iets lekkers meeneemt en wij gezellig bij elkaar aan tafel kruipen. Vrij relaxt dus :)

  2. Als wij vroeger iets echt niet lekker vonden maakte mijn moeder altijd iets anders voor ons. Maar wel eerst proberen natuurlijk. Ik doe dat zelf soms ook…. heb zelf wel last van kookstress vind het zo lastig

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.