Beste wasmiddel witte was (2026): wat adviseert de Consumentenbond?

Last updated on May 15th, 2026 at 11:37 am

witte was

Wat is het beste wasmiddel voor de witte was? De Consumentenbond testte tientallen wasmiddelen en de uitkomst is verrassend: de goedkoopste opties presteren vaak beter dan de dure A-merken. In dit artikel lees je welke wasmiddelen het beste scoren, wat Kassa erover zegt en waarom poeder altijd wint van vloeibaar.

Beste wasmiddel witte was 2026: de winnaar volgens de Consumentenbond

De meest recente test van de Consumentenbond stamt uit september 2022. Sindsdien heeft de bond geen nieuwe test voor wit wasmiddel gedaan. Dit zijn de beste wasmiddelen voor de witte was volgens die test:

  1. Albert Heijn Wit waspoeder (8,0)
  2. Formil White poeder (8,0)
  3. Una Wasmiddel wit (7,9)
  4. 1 de Beste Wit waspoeder (7,5)

beste wasmiddel witte was volgens consumentenbond

Opvallend: de scores liggen lager dan in 2019, toen Ariel Original compact poeder nog een 8,7 scoorde. De lat lijkt hoger te zijn geworden.

Mijn persoonlijke favoriet uit deze lijst is 1 de Beste Wit waspoeder. Het scoort iets lager dan het AH-huismerk, maar laat minder poederresten achter en is bovendien een stuk goedkoper. Dat klinkt mij als de beste deal.

Beste wasmiddel Kassa?

Veel mensen zoeken naar de Kassa-aanbeveling voor wasmiddelen. Kassa heeft echter geen eigen recente tests gedaan. Het vergelijkbare programma Radar schrijft wel over wasmiddelen, maar gebruikt daarvoor de onderzoeksgegevens van de Consumentenbond. De winnaar is dus dezelfde als hierboven.

Waarom poeder beter is dan vloeibaar wasmiddel

Een opvallende uitkomst uit de Consumentenbond-test: poederwasmiddel maakt de witte was beduidend beter schoon dan vloeibaar wasmiddel. Pas op plek 8 in de top 10 verschijnt een vloeibaar wasmiddel — Una van de Aldi met een 7,3.

Wil je echt een witte was? Kies dan voor poeder.

N.B. Wist je dat waspoeder ook beter is om vetluis te voorkomen?

Wasmiddel Action: goedkoopst, maar haakt af op vlekken

wasmiddel Action

De Consumentenbond testte ook het wasmiddel van de Action: Subliem. Het is met afstand het goedkoopste — slechts 0,86 cent per 10 wasbeurten. Het haalde een 6,5, wat een voldoende is. Maar het haalt niet alle vlekken er goed uit. Voor mij persoonlijk reden genoeg om het niet te kopen — een wasmiddel dat vlekken laat zitten doet zijn werk niet.

Bekijk Subliem van de Action

Wasmiddel Lidl voor de witte was

beste wasmiddel witte was

Het wasmiddel van de Lidl scoorde een 6,7 in de test. Het kleurbehoud is beter dan bij de vier winnaars — maar dat zegt vooral iets over hoe mild het is, niet hoe krachtig. Voor een stralend witte was is het Lidl-wasmiddel niet de beste keuze.

Witte was wasmiddel vs. wasmiddel voor gekleurde was

Vroeger was er één universeel wasmiddel voor zowel wit als gekleurd. Tegenwoordig geldt: gebruik nooit wasmiddel voor de witte was voor je gekleurde was.

De reden is simpel: als je wasmiddel voor de witte was gebruikt voor je gekleurde was, dan vervagen de kleuren.

Witwasmiddelen bevatten zuurstofbleekmiddel en optische witmiddelen. Die houden de was witter, maar gaan ten koste van kleuren. De Consumentenbond bevestigt dit:

De wasmiddelen die de was het mooist wit houden, zijn het slechtst als het gaat om het behouden van de kleur.

Zelf heb ik altijd twee soorten wasmiddel in huis: één voor de witte was en één voor de gekleurde was. Het middel voor de gekleurde was gebruik ik verreweg het vaakst.

Beste wasmiddel voor de bonte was

Zoek je ook het beste wasmiddel voor de gekleurde was? De winnaars uit de Consumentenbond-test:

  1. Ariel Compact color & style — 8,5
  2. Formil Ultra plus color — 8,1
  3. Una kleur waspoeder — 8,1

Ook hier doen de Lidl en Aldi het prima mee!

Samenvatting: beste wasmiddel witte was

  • De beste keuze voor de witte was is Albert Heijn Wit waspoeder of Formil White poeder (beide een 8,0).
  • De beste koop is 1 de Beste Wit waspoeder — goedkoper en minder poederresten.
  • Kassa heeft geen eigen tests — zij gebruiken de data van de Consumentenbond.
  • Kies altijd voor poeder, niet vloeibaar, voor de witte was.
  • Gebruik nooit witwasmiddel voor je gekleurde was — kleuren vervagen.
  • Deze data zijn uit 2022. De Consumentenbond heeft sindsdien geen nieuwe test gedaan.

Leestips:

Welke wasmiddelen heb jij in huis? Heb je apart voor de witte en bonte was? En welke merken?

31 Comments

  1. Ik vind het altijd zo’n gedoe. Zoveel soorten; ik weet ‘t dan ook niet meer. Tot nu toe kocht ik altijd Robijn (kleur, donker, wit), maar ik heb besloten over te gaan op het huismerk van de supermarkt. Ben benieuwd.

  2. Eerlijk heb ik geen witte was. IK heb hekel witte kleren of anders. Ik zie nooit witte kleren dragen. Ik heb gekleurde was middel. En wasverzachter. Ik gebruik Lennor.Vind lekker ruiken.

  3. Ik gebruik al jaren het wasmiddel van de Lidl! Toch gebruik ik voor de écht erge vlekken sinds kort Ariel, want ik heb gemerkt dat een A-merk de vlekken toch net iets beter aan kan. Voor de dagelijkse was gewoon nog steeds Lidl, werkt prima!

  4. De laatste jaren gebruik ik Sendil, bij Janlinders de goedkoopste en het bevalt prima.
    Maar ik heb geen vuile kinder- en werkkleding meer, ik weet dus niet of het hardnekkige vlekken wegwerkt.

  5. Ik gebruik al jaren witte reus en color reus de poeder variant. Wast idd een berg, en kost een beetje😉. Ik heb 5 kinderen, en best veel was…

  6. Ariel poeder voor de witte was en Ariel pods voor de bonte was. Ik koop was- en vaatwasmiddel alleen als ik ze ergens in promotie zie (2=1). Vaak bij AH of het Kruidvat. Ik leg dan gewoon een voorraadje aan.

  7. Lidl poeder voor de witte was en Robijn voor de gekleurde was (omdat ik het lekker vind ruiken, die oranje)dit is zo regelmatig in de aanbieding her en der dat ik het nooit voor de volle prijs koop. Heb nooit hele erge vlekken en anders gebruik ik op de vlek voor het in de wasmachine gaat, Ossegalzeep. Werkt altijd.

  8. Witte was, dat heb ik niet, wel zwarte en kleur. Ik gebruik maar één soort, weet niet eens welk merk. Niet te veel wasmiddel gebruiken en een klein scheutje azijn.

    Love as always
    Di mario

  9. Hoi Nicole,

    eerlijk gezegd rommel ik maar raak met het wasmiddel.
    Als het op is, dan kijk ik wel wat voor aanbieding er ergens is.
    Vind het leuk, dat jij altijd vergelijkend warenonderzoek doet…

    Groetjes van Marlou

    .

  10. Ik was al jaren met die van de zeeman en mijn was is altijd super schoon.Vroeger heette het anders en nu Hyper clean.Hou niet van wit en gebruik dus ook geen witte wasmiddel.Men zegt en schrijft veel over wasmiddelen maar je moet het toch zelf ondervinden wat jij het beste vindt.
    Wel een mooi blog wat ook mooie reacties geeft.

  11. ik maak het zelf, voor de gewone was met sunlight, en voor de witte was sunlight+soda. Net als Cellie heb ik geen hardnekkige vlekken en werkkleding enzo.

  12. Het is inderdaad het geval dat de discounter winkels goed uit de bus komen met dit soort testen.
    Ik ga maar naar een buurtsuup, 30 meter lopen. Hans

  13. Je hebt het precies over mijn merken, ik ben allergisch voor een aantal en kan prima tegen die van Action en Lidl. Ik heb die 2 afgewisseld, die van Lidl al sinds ik het huis uit ben.

  14. Voor wit: Sunlight/soda, voor kleur: groene zeep. ‘s Zomers nog wel eens wasnoten, azijn als verzachter (met lavendelgeur). Alleen voor spierwit spul Jumbo witwasmiddel. (Ben milieu-extremist :-))

    1. Kan je ook met groene zeep wassen? Dat heb ik me al vaak afgevraagd, want dat is een natuurlijk product en veel goedkoper dan seepje. Op internet vind je er niet veel over..en van Groene driehoek zelf heb ik geen reactie gekregen

  15. Grappig dat er poeders genoemd worden. Die gebruik ik al jaren niet meer. Inderdaad omdat je dan soms van die poederresten hebt (maar volgens mij is dan je machine te vol waardoor hij niet goed kan spoelen). Ik heb dus vloeibaar wasmiddel. Van Ariël. Twee soorten: voor gekleurde was en witte was.

  16. Ik maak zelf “heksenblubber”van geraspte Marseille-zeep. Ruikt zo lekker,als de was in de zon hangt. Voor kwetsbare kleding heb ik ecover

  17. Die namen voor de wasmachines zijn inderdaad onmogelijk om te onthouden. Toch helemaal niet handig zou ik denken, marketingtechnisch. Ik heb verschillend wasmiddel voor witte en gekleurde was en voor allebei het poeder van AH. Voor de witte was dus toevallig (ik kijk nooit naar dat soort dingen) het best geteste.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.