Suikertaks: een goed idee?
Last updated on June 17th, 2024 at 01:14 pm
In Engeland gaat de regering een belasting op frisdranken invoeren in 2018. Een soort suikertaks.
Een suikertaks betekent dat de prijs van bijvoorbeeld frisdrank omhoog gaat.
In België werd al een suikertaks ingevoerd op 1 januari 2016, en in Mexico in 2015.
De reden?
Teveel mensen met overgewicht.
Waarom een suikertaks op frisdrank?
De reden dat de focus zo op frisdrank ligt, is dat je daardoor vaak ongemerkt enorm veel suiker binnenkrijgt. Er zitten al gauw 8 suikerklontjes of meer in een blikje frisdrank. En tegelijkertijd ‘vult’ frisdrank niet, waardoor veel mensen denken:
‘En we nemen er nog één. En we nemen er nog twee enz.’
De 3 grootste boosdoeners onder frisdranken zijn:
- Coca Cola (10,6 gram per 100 mililiter)
- Fanta (11,7 gram per 100 mililiter)
- Lipton Ice Tea (8 gram per 100 mililiter)
Wat betekent zo’n suikertaks voor jou?
Eigenlijk stelt de suikertaks in de praktijk niet zo heel veel voor. In België betaal je bijvoorbeeld maar 3 cent meer voor frisdrank. In Engeland wordt frisdrank zo’n 30 cent duurder. Dat zet iets meer zoden aan de dijk vind ik.
Maar experts zeggen dat een suikertaks pas echt effect heeft, als de frisdrank minstens 20% hoger wordt.
Suikertaks in Nederland?
In Nederland bestaat de suikertaks nog niet. Sterker nog, de btw op frisdrank is maar 6 procent. Frisdrank valt wonderlijk genoeg in de categorie ‘noodzakelijke levensbehoeften’.
Tip: een goed alternatief voor frisdrank is de Air Up fles.
Suikertaks: prima wat mij betreft
Wat mij betreft komt er een suikertaks op frisdranken in Nederland. Ik heb er geen problemen mee als je voor ongezonde keuzes meer moet betalen. Ik waarschuw de kinderen altijd al voor alle loze suikers in frisdranken. Zelf drink ik nooit frisdranken: ik vind ze echt zonde van de calorieën. Als ik dan toch iets ongezonds neem, dan verorber ik liever een Big Mac. Daar heb ik de calorieën dan wél voor over.
Keuzes maken
Ik ben helemaal niet zo’n fan van Daphne Deckers, maar haar theorie dat je gewoon keuzes moet maken vind ik heel zinnig. In een interview in Beau Monde vertelt ze dat ze op de tennisclub graag een kroket weghapt. En dat de andere vrouwen dan roepen:
‘Oh wat oneerlijk, jij kunt gewoon die rotzooi eten!’
Maar die andere vrouwen drinken een glas witte wijn. Daarin zitten ook veel calorieën. En die laat Daphne Deckers dan weer staan.
Ze kiest waar ze haar calorieën aan ‘besteedt’. Met andere woorden: als je ‘s ochtends kiest voor een lekkere slagroompunt bij de Hema, moet je ‘s avond niet ook nog eens chocola gaan snoepen. Vandaar dat ik die lekkere slagroompunten van de Hema nu met pijn in mijn hart negeer. Want dan ga ik toch liever voor de chocola.
Leestips
Appeltaart bakken zonder suiker
Wat vind jij van een suikertaks op frisdranken? Welke frisdranken heb je in huis?
Discover more from Huisvlijt
Subscribe to get the latest posts sent to your email.
Lijkt mij een goed idee die suikertaks! Vroeger dronk ik echt alleen maar frisdrank, maar nu eigenlijk nooit. Soms op vakantie of op mijn Sinner Saturday. Men beseft zich inderdaad niet hoeveel suiker ze naar binnen zitten te duwen.
Ik denk niet dat het zin heeft, die suikertax. Mensen weten / willen dit niet weten.
Wat wél zin heeft is het aanbieden van gezonde opties op scholen, ziekenhuizen en werkplekken, een verbod op frisdrankautomaten op scholen en het informeren van jongeren (kookles, waarbij ze ook leren hoeveel suiker, vet en vage stoffen er in sommige voedingsmiddelen zitten).
Automaten met frisdranken op scholen zijn inderdaad wel een beetje apart. Evenals snoepautomaten.
Van mij mag de suikertaks zo ingevoerd worden. Ik weet alleen niet of het een effectief middel is om ervoor te zorgen dat mensen minder frisdrank kopen en consumeren. Ik drink al 17 jaar geen frisdrank meer.dat is zo lang als ik op mezelf woon frisdrank is zo slecht, ook voor je tanden. Toen ik nog bij mijn ouders woonde, dronk ik wel frisdrank. Ook als kind. Mede daarom heb ik nu misschien wel last van tanderosie. Een onomkeerbaar en progressief probleem waarbij het glazuur van mijn tanden verdwijnt. Ik zou mijn kinderen nooit frisdrank geven. Zo krijgen ze ook geen pakjes drinken. Die zitten ook boordevol suiker 8 suikerklontjes per pakje).
Met Dafne Decker ben ik het helemaal eens: gun jezelf iets (da’s langer vol te houden dan niets), maar stel grenzen en maak daar keuzes in.
Die suikertaks… kweenie. Soms vraag ik me weleens af of dit niet gewoon wéér een argument is om wéér wat meer belastingen te kunnen innen.
Dat laatste zijn veel mensen met je eens Sunny Mama! Dat is het vooral een nieuwe melkkoe van de overheid is. Ook omdat de suikertaks te laag zou zijn om mensen ervan te weerhouden om frisdrank te kopen.
Het is bijzonder dat het alleen op frisdrank wordt ingevoerd aangezien er tegenwoordig in bijna alle producten suiker zit. Het wordt overal zo slinks aan toegevoegd dat je er bijna niet om heen kan, behalve als je overal een uitgebreide studie van maakt van het lezen van etiketten. Het zou heel veel schelen als er niet overal zoetigheid wordt aangeboden,want je kunt overal en overal voor een habbekrats een ongezond ding kopen terwijl je voor een gezond iets lang moet zoeken en vaak is dit tig keer duurder. En ik vind het ontzettend knap dat sommige mensen die keuzes kunnen maken, maar sommige mensen hebben daar meer moeite mee.
Ik heb dit stuk van Daphne Deckers ook gelezen, wat toevallig. Ik snap haar helemaal. ALs ik iets lekkers vind dan neem ik het, maar ik laat dingen die ik minder vind liggen. Bij de verjaardag heb ik af en toe een stukje taart overgeslagen en krijg ik opmerking van ‘doe niet zo moeilijk je kan het wel hebben’. Een mens denkt vaak dat alles vanzelfsprekend is, ook je figuur. Het feit dat je 3a 4 keer naar de sportschool gaat wordt nooit gezien. Die suikertaks mag wel komen. Wel zou het leuk zijn als gezond eten wat goedkoper zou zijn.
Mensen vinden het vaak ‘niet gezellig’ als je niet mee eet. Dat vind ik wel moeilijk. Ik wil dan ook niet flauw doen. Maar ik vind het best zonde als ik overdag verplicht een stuk taart moet weghappen…
Ik drink al sinds tijden cola light. Ik vind cola met suiker eigenlijk ook helemaal niet lekker. Nou kun je zeggen dat de zoetstoffen in light softdrinks weer fout zijn, maar ik vermijd suiker dus al een tijdje. Toch kreeg ik ooit van mijn huisarts het advies om … vruchtensap te gaan drinken ‘in plaats van frisdrank’. … Die man is mijn huisarts niet meer nu.
Want het suikergehalte in vruchtensap uit een pakje is te vergelijken met suiker frisdrank. En als ik zie dat er echt ouders zijn, echt!, die hun 3 jarige nooit water laten drinken, maar altijd chocomel en cassis en fanta, dan denk ik: ja. Kom maar op met die suikertaks, want mensen weten niet beter en willen dus ook niet beter weten.
Mij maakt het niet uit, ik heb dan best wel wat extra geld over voor mijn chocola. Koekjes bak ik toch liever zelf, en met een algehele suikertaks doe ik dat dan misschien ook wat vaker :)
Zo’n uitspraak van je huisarts boezemt inderdaad geen vertrouwen in zeg…
Ik vraag me een beetje af of het gemakkelijker is om te zeggen :Ja hoor voer die suiker tax maar in, omdat men zelf geen frisdrank nuttigt. Want dan kies je voor een ander slecht alternatief zoals die kroket of chocolade, maar wat als je nu geen geld hebt voor al dat soort extra,s en in plaats daar voor een glaasje cola drinkt per dag? Of laat dat geen geld maar weg en bedenk dat het drinken van frisdrank jou alternatief al was. Snap je een beetje, ik vind het een beetje betuttelend zet gewoon heel duidelijk op een fles hoeveel suiker klonten er echt in zitten ,ik denk dat dat meer indruk maakt dan duurder maken Over een poos weet niemand meer waarom de frisdrank zo duur is en gaan ze het gewoon weer drinken Hier wordt nooit frisdrank gedronken,zelfs de restanten van een verjaardag die overblijven worden weg gegooid.
Ik herken dit argument inderdaad wel. Maar ik snap het niet zo goed, omdat het impliceert dat mensen geen geld hebben om gewoon water te drinken bijvoorbeeld.
Gezond eten hoeft niet per sé heel duur te zijn.
Van mij mogen ze dat ook invoeren. Ik waarschuw de kinderen ook voor die suikers en daarbij hebben wij bijna geen frisdrank in huis. Ik drink het liefst water, en de kinderen krijgen ook vaker water dan iets zoets.
En als ze dan de produkten zonder suiker goedkoper maken !!!
Ja, dan werkt het aan twee kanten tegelijk! Dan moet het toch lukken!